نصب فونت در سایت

فونت‌ها تاثیر بسیار زیادی در زیبای یک سایت دارد و شما می توانید با نصب یک فونت زیبا در شکل ظاهری وب سایت خود تغییرات شگرفی ایجاد کنید. فونت‌های زیبا فارسی زیادی موجود هستند که معمولا با خرید برخی از قالب ها مجموعه ای از این فونت‌ها در اختیار کاربر قرار می گیرند. ما می توانیم در طراحی وب سایت خود از این فونت‌ها استفاده کنیم.

فونت‌ها در فرمت‌های مختلفی از جمله woff و TTF و SVG و EOT است. فرمت woff که مخفف Web Open Font Format یک فرمت مناسب برای استفاده در وب است. از فرمت TTF بیشتر برای استفاده در ویندوز استفاده می‌گردد.

فونت های ایران سنس، شبنم، دانا، ایران یکان، آوینی از جمله فونت‌های زیبایی فارسی هستند که معمولا در برخی قالب‌ها ممکن است چند فونت نیز در اختیار شما قرار بگیرد. اما چند فونت را در طراحی سایت خود بکار بگیریم؟ سوالی که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد.

خوانایی و سادگی فونت

نکته و مسئله‌ای که از تعداد فونت‌ها مهم تر است خوانا بودن فونت‌ها است. گاهی نباید خوانایی را فدای زیبایی کرد برخی از فونت‌های نستعلیق وجود دارند که خواندن آنها برای مخاطب سخت می باشد. بنابراین توصیه می‌شود از این فونت ها استفاده نکنید و از فونت‌های بهره بگیرید که خوانایی بیشتری دارند.

ممکن است کاربر در برخورد با این فونت‌ها و مواجه با سختی در مطالعه، سایت ما را رها کرده و سراغ دیگر سایت‌ها برود.

انتخاب اندازه مناسب برای فونت

استفاده از فونت‌های با اندازه بسیار کم می تواند برای مخاطب آزار دهنده باشد. ممکن است برخی از مخاطب‌های ما افرادی مسن باشند و قادر به خواندن فونت‌های ریز نباشند البته این بدین معنی نیست که از سایرهای بسیار درشت برای فونت های خود استفاده کنید.

از چند فونت برای طراحی سایت خود استفاده کنیم؟

از آنجایی که فونت‌ها در بیشتر صفحات ما فراخوانی می شوند استفاده از تعداد زیادی از یک فونت در صفحه باعث افزایش حجم صفحه و در نتیجه کاهش سرعت لود سایت شما می شود. بنابراین شما نباید سرعت را فدای زیبایی ساعت خود کنید بنابراین استفاده کمتر از سه فونت می تواند مفید باشد. البته اگر تنها از دو فونت نیز استفاده کردید و به نتیجه مطلوب خود رسیدید نیز که بسیار عالی خواهد شد.

بررسی میزان حجم و تعداد فونت‌ها لود شده در صفحه

برای آنکه متوجه شوید صفحه ای شما از چه تعداد فونت استفاده می‌کند و همچنین چقدر از حجم شما را در بر گرفته است می توانید از ابزار GTMETRIX که سرعت سایت شما را بررسی می کند استفاده نمایید.

کافیست آدرس سایت خود را در جهت بررسی در این سایت وارد نمایید و در گزارشی که این سایت به شما می دهد در قسمت Waterfall می توانید از تب FONT گزارش کاملی از فونت‌های خود دریافت کنید.

فهرست مطالب

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
Print
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *