آموزش ثبت نام در سایت NIC

همانطور که می دانید برای داشتن یک وب سایت نیاز به خرید دامنه و هاست وجود دارد. در این مطلب قصد داریم به شما وب سایت nic برای تهیه دامنه را معرفی و نحوه ثبت نام در این سایت را بررسی می‌کنیم.

هر وب سایتی با آدرسی منحصر به فرد شناخته می شود دامنه‌ها از بخش‌های اصلی تشکیل می‌شوند که نام دامنه و پسوند از اجزا مهم هر آدرسی است. پسوندها به منظورهای ویژه‌ای ایجاد شده‌اند برای مثال پسوندهای COM , ORG , NET بین المللی‌تر هستند و در اکثر کشورها استفاده می شوند.

در ایران نیاز همچون بسیاری از کشورهای دیگر دارای دامنه‌های اختصاصی مرتبط به خودمان هستیم. پسوندهای IR. , .ایران , co.ir , ac.ir , id.ir , sch.ir و… ازجمله این دامنه‌ها هستند. باید توجه کرد که برخی از این دامنه‌ها را نمی توان به عنوان شخص حقیقی تهیه کرد و برخی تنها برای موسسات خاص و افراد حقوقی است.

سایت nic ( ایرنیک ) چیست

سایت NIC در واقع مرکز ثبت دامنه‌های کشور ایران است. برای ثبت دامنه‌های که در ابتدا به آنها اشاره کردیم باید به این سایت مراجعه و اقدام به خرید دامنه نماییم. روش دیگری نیر برای ثبت دامنه های ایران وجود دارد که شما می توانید از طریق نمایندگان رسمی درخواست ثبت دامنه دهید.

در هر دو روش مستقیم یا اقدام از طریق نمایندگان شما نیاز به ثبت نام در سایت ایرنیک را دارید و حتما یک شناسه باید از قبل ساخته باشید. ثبت نام در این سایت بسیار ساده بوده و نیاز به مدرک خاصی ندارد.

این ساعت معمولا در ساعت های پایانی شب به مدت کوتاهی از دسترس خارج می شود و امکان ثبت نام وجود نخواهد داشت. پس در مواقع دیگر به این سایت مراجعه کرده و مطابق آموزش زیر اقدام نمایید.

نحوه ثبت نام در سایت ایرنیک

برای ثبت نام وارد سایت به آدرس NIC.IR شده و از قسمت بالای سربرگ بر روی گزینه زیر منو مشخصه‌های شناسه گزینه ساخت شناسه کاربری را کلیک نمایید.

در محله بعدی باید تعیین کنید که به چه عنوان قصد ثبت نام و درخواست یک دامنه را دارید اگر به عنوان یک شخص نه شرکت قصد خرید دامنه را دارید گزینه شخص حقیقی را انتخاب کنید.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید شخص حقیقی تنها می‌تواند سه دامنه IR ایران و ID.IR را به نام خود ثبت نماید. بر روی گزینه تکمیل فرم و دریافت شناسه کلیک می کنیم.

در مرحله بعد باید اطلاعات و مشخصات ساده‌ مربوط به خود را وارد نمایید. در این بخش توجه فرمایید وارد کردن اطلاعاتی که در کنار نام آنها ستاره قرار دارد واجب بوده و پر کردن موارد دیگر الزامی نیست.

نکته مهم : در فرم ثبت نام به مثال‌های که برای هر فیلد زده شده است توجه فرمایید زیرا نیاز است که برخی موارد بصورت حروف لاتین نوشته شوند.

سوال محرمانه در ثبت نام nic

یک بخش مهم دیگر که شاید برای شما سوال ایجاد نماید که کاربرد آن برای چیست بخش سوال محرمانه است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

سوال محرمانه در زمان فراموش پسورد و برخی فعالیت‌ها در پیشخوان nic از جمله تنظیم dns کاربرد دارد. سوال محرمانه در واقع یک سوال دلخواه به همراه یک پاسخ دلخواه است که شما از خودتان می پرسید و یک جورایی شبیه یک رمز شب می ماند.

در قسمت سوال یک پرسش دلخواه ثبت نمایید مثلا ذکر کنید چه روزی بهترین طراح سایت دنیا خواهم شد؟ و در پاسخ این پرسش برای مثال بنویسید “یک روز آفتابی “.

توجه کنید اگر سوالات ساده و با پاسخ‌های ساده مثل مثالی که خود سایت زده درج کنید ممکن است حدس آن برای دیگران راحت باشد. مثل این که از خود سوال کنید نام اولین مدرسه من چه بوده است و در پاسخ اسم مدرسه خودتان را ثبت کنید.

ممکن است برخی از افراد از پاسخ سوال شما آگاه باشند پس بنابراین برای حفظ امنیت بیشتر به این نکته توجه بیشتری کنید.

رابط های مجاز در ثبت دامنه

بخش مهم دیگری که در ساخت حساب کاربری باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید بخش رابط‌های مجاز است که در این بخش شما می توانید به کاربران مختلف اجازه دسترسی برای ثبت دامنه به اسم شما را دهید.

گزینه اول خصوصی

این بخش خصوصی می باشد که در این حالت هیچ کاربر دیگری از سایت nic نمی تواند برای شما دامنه ثبت کند و فقط خود شما مجاز به ثبت دامنه هستید. اگر این گزینه را انتخاب کنید دیگر نمایندگان قادر به ثبت دامنه برای شما نیستند.

گزینه دوم آزاد برای نمایندگان فروش

برخی از شرکت‌ها وجود دارند که در سایت ایرنیک به عنوان نمایندگی فروش دامنه فعالیت می کنند و شما می توانید به جای خرید دامنه بصورت مستقیم از طریق این واسطه‌ها اقدام کرده و برای خود دامنه بخرید که معمولا قیمت دامنه در نمایندگی ها کمتر از nic هست.

یک ایمیل برای ثبت نام در این سایت نیاز است که با توجه به مهم بودن امنیت این ایمیل پیشنهاد می شود یک ایمیل مختص این سایت ایجاد کرده و از سایر حساب کاربری‌های تان که در طول روز از آن استفاده می کنید جدا نمایید.

در انتهای ثبت نام به شما یک شناسه ویژه اختصاص خواهد گرفت که ساختار این شناسه معمولا به شکل XY0000-irnic می باشد که به جای x اول نام شما و به جای y اولین حرف از فامیلی شما خواهد بود و به جای ۰۰۰۰ یک عدد چهار رقمی قرار می گیرد. البته ممکن است این ساختار در آینده تغییر کند و خیلی مسئله اساسی نیست.

فهرست مطالب

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
Print
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *